Přeskočit na obsah

Zdravotní obuv: klíč k bezbolestné chůzi

zdravotní obuv

Bolí vás chodidla nebo máte problémy se zády a koleny? Řekl vám někdo, že máte patní ostruhu nebo ploché nohy? Základem pro zdravou a bezbolestnou chůzi je zdravotní obuv. Zdravotní obuv je typ obuvi, která se navrhuje a vyrábí s ohledem na zdraví nohou a celého těla. Může být vhodná pro lidi s různými zdravotními problémy, jako jsou bolesti chodidel, bolesti patní ostruhy a kolen, diabetes nebo problémy s kyčlemi nebo zády.

Proč je zdravotní obuv důležitá?

V dnešní době, kdy chodíme po tvrdých površích, jako je beton nebo kostky, nemá naše tělo dostatek stimulů  pro posílení hlubokých svalů a středu těla během tak přirozeného pohybu, jako je chůze. Proto je pro naše zdraví a pohodlnou chůzi klíčové mít vhodnou zdravotní obuv, která by nám pomáhala jak ulevovat od bolesti, tak posilovat vnitřní svaly v těle.

Klíčové pro předcházení bolesti chodidla je vyhovující zdravotní obuv. Většinou je bolest chodidla způsobená přetížením plantární fascie. Je to šlacha, která vede od patní kosti ke všem prstům. Přetížení plantární fascie může vést k zánětu, který je velmi bolestivý a může vás omezit v pohybu. Bolest plantární fascie se obvykle zhoršuje při dlouhém stání nebo chůzi.

Inovace v oblasti zdravotní obuvi

Moderní zdravotní obuv se neustále vyvíjí a přizpůsobuje se aktuálním trendům a potřebám zákazníků. Při výrobě zdravotní obuvi se dnes používá mnoho inovativních technologií, které poskytují další výhody pro nohy a celkové zdraví.

Měkká zdravotní obuv by měla být vyrobena z vysoce kvalitních materiálů. Podrážky zdravotních bot by měly být měkké a pružné, aby tlumily nárazy při chůzi. Výhody zdravotní obuvi spočívají v tom, že může ulevit od bolesti a přispět k celkovému zdraví nohou.

zdravotní obuv
Zdravotní obuv s měkkou podrážkou je důležitá k tlumení nárazů

S čím vám zdravotní obuv může pomoci

Patní ostruha. Chůze je pro člověka zcela přirozený pohyb a naše tělo je na něj dokonale uzpůsobeno. Když však trpíte bodavou bolestí spojenou s patními ostruhami, přemýšlíte o každém kroku a hledáte úlevu. Důležité a pro tělo příjemné je v takovém případě celkové odlehčení paty a tlumení nárazu při chůzi. Toto pohodlí vám zajistí vhodná zdravotní obuv na patní ostruhu s odpružením a měkkou podrážkou.

Patní ostruhou podle odhadů dnes trpí zhruba 10 % populace. Jedná se o problém, který může postihnout kohokoli z nás, ale nejčastěji patní ostruhou trpí lidé od 40 do 60 let. Při problémech s patní ostruhou může pomoci ledový obklad, který zmírní bolest a zánět. Dále vám lékař po důkladném vyšetření může předepsat rázovou vlnu, ultrazvuk nebo laser.

Související článek: Zdravotní obuv na patní ostruhu

Bolest chodidel. Bolest chodidel může být velice nepříjemná a lidé hledají způsob, jak si od ní ulevit a zpříjemnit si chůzi. Bolest chodidel se může projevovat na různých místech nohy – někteří lidé  mají bolesti pod prsty na plosce nohy, v oblasti plosky paty (patní ostruha) či na zadní straně paty při přetížení či zánětu Achillovy šlachy atd. Typ bolesti a způsob, jakým se projevuje, se liší, ale často bolest potencuje jedna důležitá věc: nevhodná obuv.

Ačkoli má chodidlo jen několik centimetrů čtverečních, je základem našeho těla, udržuje stabilitu, zajišťuje pohyb těla a tlumí nárazy při chůzi. Je ale také zdrojem mnoha zdravotních problémů. Chodidla, která vykonávají tak náročnou práci, potřebují kvalitní zdravotní obuv.

Bolest kolene. Bolest kolen je velmi častým problémem, který postihuje mnoho lidí všech věkových kategorií. Příčinou bolestí kolen může být např. zranění, opotřebení (artróza), obezita nebo jiné zdravotní problémy. Na bolest kolene neexistuje univerzální lék. Koleno při každém kroku tlumí silné nárazy těla. Proto je důležité používat zdravotní obuv s měkkým došlapem, která nejen poskytne úlevu, ale zároveň přirozeně posílí svaly na nohách i na zádech, čímž se zlepší celkové držení těla.

Bolest zad. Existuje celá škála bolestí zad. Od bolestí v kříži, v oblasti ledvin, mezi lopatkami a ploténkami a v krční oblasti. Bolest může pocházet z mnoha zdrojů. Může být vyvolána poraněním páteře, ale v naprosté většině případů se jedná o zesláblý pohybový aparát, za který může sedavý způsob života, nedostatek pohybu či nadváha. Právě při dlouhodobém sezení se tělo předklání, což vytlačuje meziobratlové ploténky, které přispívají k dráždění nervů a k bolesti. Často je úlevou pravidelný pohyb a chůze v pohodlné obuvi a posílení zádových svalů.

Diabetes. Diabetická noha vyžaduje maximální péči. Až čtvrtina diabetiků trpí syndromem diabetické nohy. Při tomto onemocnění dochází k poškození hlubokých tkání a nohy jsou velmi náchylné k vředům a infekcím. Pokud má člověk náběh k tomuto onemocnění, je velmi důležitá prevence. Předvedším jde o pravidelnou kontrolu nohou a vhodnou zdravotní obuv, která má měkký došlap a ochrání chodidlo před drobným poraněním.

Související článek: Bolest Achillovy šlachy

Jaké požadavky musí splňovat boty pro diabetiky?

 • Boty musí mít širokou špičku a poskytnout prstům dostatečný prostor
 • Nikde nesmí tlačit
 • Pro chodidlo je nezbytný měkký došlap
 • Ideální je obuv na suchý zip

Křečové žíly. Co pomáhá na křečové žíly? Kompresivní punčochy jsou jednou z nejpoužívanějších pomůcek při problémech s křečovými žilami a jejich výhodou je především to, že podporují průtok krve zvenčí. Zdravotní obuv s měkkou podrážkou naopak aktivuje svaly v nohách a podporuje tak krevní oběh zevnitř. Pro co nejúčinnější pomoc používejte tyto dvě pomůcky společně, abyste maximalizovali prokrvení nohou.

Zdravotní obuv
Zdravotní obuv

Zaměřte se na kvalitu

Důležité je zaměřit se na kvalitu materiálů a zpracování obuvi. Zaměřte se především na to, kde se zdravotní obuv vyrábí, jaké technologie používá a jaké zkušenosti má daná firma s výrobou zdravotní obuvi. Nemalou roli při výběru zdravotní obuvi hrají recenze zákazníků. Důležité jsou také webové stránky firmy, která zdravotní obuv vyrábí. Na webových stránkách by měly být veškeré informace ohledně obuvi a neméně důležitá je také zákaznická podpora.

Aby vám obuv přinesla benefity v podobě úlevy od bolesti chodidel a nohou, je dobré věnovat pozornost správnému používání zakoupené obuvi. Extrémně měkká zdravotní obuv vám může po prvních krocích navodit pocit nejistoty. Proto některé firmy doporučují si na obuv postupně zvykat a ze začátku obuv používat v kratších intervalech.

Jak vám měkká podešev pomůže posílit svaly celého těla

Měkká podrážka může pomoci posílit svaly v celém těle a nutí tělo pracovat více, aby udrželo rovnováhu a stabilitu. Zdravotní obuv maximálně tlumí nárazy, a zároveň aktivuje a udržuje v neustálém pohybu svaly nohou, čímž je nenásilně posiluje a zlepšuje jejich koordinaci.

7 důvodů, proč si zamilujete zdravotní obuv s měkkou podrážkou

 • Stimuluje receptory na chodidlech
 • Tlumí nárazy při chůzi
 • Zmírňuje bolest patní ostruhy, zad a kolen
 • Aktivuje žilní oběh nohou
 • Zlepšuje koordinaci
 • Posiluje hluboké svalstvo
 • Zlepšuje držení těla

Využití zdravotní obuvi

Zdravotní obuv používá mnoho lidí, kteří mají problémy s chodidly nebo nohama a snaží se jim předcházet. Zejména lidé, kteří v práci nachodí mnoho kilometrů, nebo naopak stojí na jednom místě. Jako příklad můžeme uvést kuchaře, číšníky nebo servírky.

Pracovní doba v restauraci nebo kavárně může být dlouhá a během té doby musí číšníci a servírky nachodit mnoho kilometrů a pořád stát na nohou. Pohodlná zdravotní obuv s měkkou a pružnou podrážkou jim pomáhá udržet pohodlí a zdraví během pracovního dne. Boty pro číšníky a servírky by měly mít měkkou podrážku měly by být vyrobeny s kvalitní kůže a dostatečně široké.

Zdravotníci, kteří jsou často na nohou, mohou mít také prospěch ze zdravotní obuvi. Zdravá obuv může pomoci snížit únavu a bolest nohou. Zdravotní obuv může být vhodná i pro sportovce, kteří mají problémy s chodidly nebo dolními končetinami. Je mnoho oborů, kde lidé mohou používat zdravotní obuv, aby si ulevili od bolesti chodidel, zad, kolen a cítili se pohodlně při každém kroku.

Co je důležité vědět

Je důležité si připomenout, že zdravotní obuv není jediným řešením bolesti nohou a dalších zdravotních problémů. Je třeba si uvědomit, že i jiné způsoby, jako je cvičení a terapie, mohou ulevit od bolesti. Kombinace cvičení a správné zdravotní obuvi může být velmi účinným způsobem, jak ulevit od bolesti, zlepšit zdraví vašich nohou i celého těla.

Sdílejte článek