Přeskočit na obsah

Sportovní motivace

Tréninkový plán

Sportovní motivace

Sportovní motivace je rozhodujícím faktorem při sportovním výkonu, protože přímo ovlivňuje zájem sportovce tvrdě pracovat a trénovat. Vysoce motivovaní sportovci bývají více zapálení a s větší pravděpodobností dosáhnou lepších výsledků, předem stanovených cílů.

Motivace

Co nás motivuje k výkonu

Vnitřní motivace vychází z nás z našeho nitra. Například z naší vášně pro ten daný sport který děláme. Touha se zlepšovat a dosáhnout našeho potenciálu, který v nás dřímá.


Při vnitřní motivaci vás nikdo nemusí pobízet a jak jsem zmínil vychází z našeho nitra a je poháněna osobních uspokojení a radostí. Vnitřně motivovaní lidé mají tendenci být více zapojeni do toho co dělají, protože to pro ně má větší význam a smysl. Vnitřní motivace může být udržitelná a trvalá, protože se zakládá na osobním přesvědčení a ne na odměnách, jako jsou peníze, uznání ostatních nebo sláva.


Vnější motivace naopak vychází z vnějších vlivů. K těm můžeme zařadit peněžní odměny, uznání trenérů nebo fanoušků. Vnější motivace může být užitečná, ale měla by být používána s opatrností. Musíte najít způsoby, jak najít rovnováhu mezi vnitřní a vnější motivací a zároveň posilovat oba druhy.

motivace vytrvalost trpělivost úspěch

Sociální motivace je touha být součástí týmu, být akceptován spoluhráči a cítit se v bezpečí.
Každý sportovec může být motivován různými faktory, ale dosáhnout svých sportovních cílů mu pomůže najít to, co ho nejvíce motivuje. Jeden z faktorů motivace může být soutěživost. Soutěživost je živena touhou porazit ostatní a prokázat své schopnosti a dovednosti.
Další z mnoha faktorů, může být uznání od ostatních lidí. Někteří sportovci se snaží dosáhnout uznání od fanoušků, přátel a rodiny.

Sportovní motivace

Tady je několik způsobů, jak si udržet motivaci při sportování

 1. Inspirace
  Inspirace může pocházet z mnoha zdrojů. Inspirovat se můžete úspěchy jiných sportovců, ale i knihami. Najděte někoho, kdo vás inspiruje a následujte ho k úspěchu. Tento zdroj inspirace vám pomůže zlepšit se a motivovat vás k tomu, abyste se nevzdávali. Poznávání nových věcí, jako jsou nové tréninkové metody, jiná mentalita lidí a mnoho dalších věcí, může být klíčové pro vaši inspiraci.
 2. Stanovte si cíle
  Stanovení cílů je klíčové pro motivaci jakékoli činnosti a sport není výjimkou. Cíle vám pomáhají soustředit se na to, čeho chcete dosáhnout, a motivují vás k tvrdé práci. Další výhodou stanovení cílů je, že můžete měřit svůj pokrok a zjistit, jak blízko jste svým cílům. Měřitelné a konkrétní cíle jsou klíčové pro sportovce, aby mohl sledovat svůj pokrok a viděl, že jeho pracovitost a trénink se odrážejí na jeho výkonu.
 3. Tréninkový plán
  Bez plánu je snadné ztratit motivaci. Vytvořte si plán, který zahrnuje cvičení a další aktivity. Plán vám pomůže zůstat na správné cestě a dá vám pocit kontroly nad vaším sportovním životem. Tréninkový plán, by měl být navržen tak, aby byl dostatečně rozmanitý a sportovci neztráceli motivaci a chuť trénovat. Když je tréninkový plán dobře připravený a dává sportovci jasnou strukturu, zpětnou vazbu a měřitelné cíle, pomůže to v práci na dosažení svých předem stanovených cílů.
 4. Podpora
  Podpora je důležitá a poskytuje vám potřebnou motivaci. Hledejte lidi, kteří to s vámi myslí upřímně a chtějí vám pomoci dosáhnout vašeho cíle. Tyto osoby mohou být trenéři, vaši blízcí přátelé nebo rodina.
 5. Vyzkoušejte změnu
  Pokud ztrácíte motivaci trénovat a zlepšovat se, mám pro vás pár tipů, jak se pokusit zase nastartovat a jít si za svým cílem:

Zkuste změnit svůj tréninkový plán

Popřemýšlejte o změně prostředí a cviků. Jestli trénujete sami, pokuste se zapojit do nějaké skupiny a zase najít tu správnou motivaci.
Zkuste poupravit své cíle. Pokud máte pocit, že vaše cíle nejsou dostatečně motivující, změňte je. Zaměřte se na nové cíle, ale pozor aby byly realistické a dosažitelné.
V neposlední řadě, jestli ztrácíte motivaci, zkuste si odpočinout a dát si nějaký čas volno a vyčistit si hlavu.

Změna je vždycky velkou výzvou, ale může to přinést novou motivaci a inspiraci. K dosažení cílů, je klíčové abyste našli pro vás tu správnou cestu a té se drželi.

Sdílejte článek