Přeskočit na obsah

Jízda na kolečkových bruslích

kolečkové brusle

Jízda na kolečkových bruslích je nejen zábavným způsobem trávení volného času, ale také jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se udržet v kondici. Ať už jste začátečník, který hledá zábavu v novém dovednostním sportu, nebo vášnivý bruslař, připravte se na zážitek, který v sobě spojuje adrenalin, volnost pohybu a sportovní zábavu.

Jízda na kolečkových bruslích přináší mnoho výhod, včetně zlepšení kondice, posílení svalů nohou a především zlepšení celkové sportovní výkonnosti. Tady je několik tipů, které vám pomohou s tímto skvělým sportem začít.

Jak správně vybrat kolečkové brusle?

Při výběru kolečkových bruslí je důležité zvážit několik faktorů. Především velikost bruslí, tvrdost koleček, kvalitu ložisek a tvrdost boty. Při nákupu je také důležité zvážit vaše zkušenosti s bruslením.

Kolečkové brusle - jak se naučit bruslit
Rekreační kolečkové brusle

1. Rekreační brusle – jsou určené pro rekreační bruslení. Mají měkčí boty a menší kola, která jsou vhodná pro kratší vzdálenosti a pomalejší jízdu. Jsou vhodné pro začátečníky, kteří nemají s jízdou na bruslích takové zkušenosti.

2. Fitness brusle – Tyto kolečkové brusle jsou navrženy pro rychlobruslení a kondiční trénink. Mají větší kolečka a tužší boty, které nohám poskytují lepší oporu.

3. Rychlostní (závodní) brusle – jsou navržené pro závodní bruslení. Mají velká kola a velmi tvrdé boty, které poskytují maximální podporu při vysokých rychlostech.

Závodní kolečkové brusle
Rychlostní kolečkové brusle

4. Kolečkové brusle freestyle – Navrženy pro tanec a stylizované bruslení. Mají tužší boty a menší kolečka, která umožňují větší mobilitu.

5. Klasické hokejové brusle – Navrženy pro inline hokej. Mají měkčí a menší kolečka, která hráči umožňují rychlejší změnu směru.

kolečkové brusle
Kolečkové brusle pro inline hokej

Jakou tvrdost koleček na brusle?

Tvrdost koleček se označuje písmenem A. Čím větší číslo, tím tvrdší kolečka. Dětem budou stačit kolečka o tvrdosti 78A, dámské bývají 82A a pánské brusle mohou být osazeny tvrdostí až 100A. Tvrdší kolečka jsou rychlejší, méně se opotřebovávají, ale na hrubším povrchu jsou nepohodlné. Proto se pro začínající bruslaře doporučují měkčí kolečka. Jsou pomalejší a na nerovném povrchu budou stabilnější.

Jak se naučit bruslit na kolečkových bruslích?

1. Zvolte si vhodné místo pro bruslení

Vyberte si místo pro bruslení. Ideální je rovný hladký povrch bez překážek, jako jsou parkoviště, cyklostezky nebo sportoviště. Vyhněte se nerovným povrchům a pokud je to možné, vyberte místo, kde je co nejmenší provoz.

Hladký povrch na kolečkové brusle

2. Vyberte si správné chrániče

Jízda na kolečkových bruslích je docela nebezpečná a proto ochrana je důležitá pro vaši bezpečnost. Vyberte si správné chrániče, jako je helma, chrániče loktů a kolen, které vás ochrání v případě pádu před zraněním. Neméně důležité jsou chrániče zápěstí, které vás při pádu mohou ochránit před zlomeninou.

3. Naučte se základní techniku

Začněte s učením základní techniky bruslení. Naučte se, jak se správně postavit na kolečkové brusle, jak se odrazit a jak brzdit. Doporučuju si najít videa, kde jsou základy bruslení a postupně se zdokonalovat v tomto skvělém sportu. Není to nic těžkého a když budete pravidelně trénovat, tak za pár týdnů z vás mohou být dobří bruslaři.

4. Trénujte pravidelně

Trénujte pravidelně, abyste se stali lepšími. Začněte s krátkými vzdálenostmi a postupně zvyšujte délku trasy. Pokud se cítíte nervózní nebo nejistí, zkuste si najít bruslařského partnera. Budete se navzájem posouvat a motivovat. Jak se říká ve dvou se to lépe táhne.

5. Buďte opatrní

Sledujte své okolí a vyhýbejte se překážkám. Dávejte pozor, když bruslíte v blízkosti ostatních lidí nebo někde na ulici, kde mohou jezdit auta. Ujistěte se, že máte dobrý přehled o svém okolí a že můžete reagovat na překážky.

6. Přizpůsobte se povrchu

Přizpůsobte se povrchu, na kterém bruslíte. Různé povrchy mohou mít různé vlastnosti, které mohou ovlivnit vaše bruslení. Například asfaltová cesta bude hladší a rychlejší než cesta s kamennými dlaždicemi. Pozor si dávejte na kamínky a písek, které můžou být jak na asfaltové cestě, tak na kamenných dlaždicích. Můžou způsobit zadrhnutí jednoho z koleček a pád, který by mohl způsobit nepříjemné zranění.

7. Jak brzdit na kolečkových bruslích

Naučte se správně brzdit. Správná technika brzdění je důležitá pro vaši bezpečnost a bezpečnost ostatních a zabraňuje nebezpečným situacím. Existují různé techniky brzdění.


Patní brzda. Nejjednodušší způsob jak zabrzdit na kolečkových bruslích je brždění patou. Tuto metodu můžete použít prakticky kdekoli i když nemáte kolem sebe moc místa. Velkou výhodou brždění patní brzdou je, že se opotřebovává jenom brzda a ne kolečka na bruslích. Pokud nemáte zkušenosti s ježděním na kolečkových bruslích, doporučuju si nejdříve pořádně natrénovat brždění, abyste předešli nebezpečným situacím při této skvělé aktivitě.

kolečkové brusle
Jak trénovat brždění patou?
  • Nejděte si hladký povrch, pokud možno bez lidí
  • Pomalu se rozjeďte s nohama mírně od sebe na úrovni ramen a mírně pokrčte kolena
  • Posuňte brusli na které máte brzdu dopředu na úroveň předního kolečka druhé brusle
  • Pomalu zvedněte špičku brusle na které máte brzdu, aby se brzda dotýkala země a váha těla zůstala na druhé noze
  • Začněte tlačit na patu a brzdit. Intenzitu brždění můžete regulovat zatlačením větší síly na patu

Naučte se brzdit téčkem

Brždění „téčkem“ vyžaduje stabilitu na bruslích a umět jezdit na jedné brusli.
Jak se naučit brzdit „téčkem“?

  • Pomalu se rozjeďte zvedněte nohu kterou budete brzdit
  • Poté ji dejte dozadu na zem kolmo ve směru jízdy a začněte mírně tlačit nohou na zem
  • Pokrčte nohu na které jedete
  • Jestliže zvládnete mírné brždění, zkuste více zatlačit nohou kterou brzdíte o zem, tím byste měli rychleji zastavit

Oba dva typy brždění nejdříve vyzkoušejte v malé rychlosti a teprve až to zvládnete, zkuste rychlost postupně zvyšovat.

Související článek: Jak se udržet fit po čtyřicítce

Naučit se bruslit na kolečkových bruslích není těžké, ale vyžaduje to trénink a trpělivost. Držení se těchto tipů vám pomůže zlepšit vaše bruslení a užít si to, co tento sport nabízí. Pokud máte pocit, že si nejste jistí, zkuste si najmout trenéra.

Sdílejte článek