Přeskočit na obsah

Kdo jsem

Josef Marha


Jmenuju se Josef Marha a jsem autorem článků a videí na tomto webu. Jsem bývalý profesionální hráč ledního hokeje.

Můj blog se zaměřuje na zdravý životní styl a sport. Píšu ho na základě dlouholetých zkušeností nasbíraných během mé kariéry. Chci se věnovat převážně sportu – jak se udržovat v kondici i s přibývajícím věkem nebo jak si udržet motivaci v pohybu pokračovat. Chci sdílet, co mi pomohlo po skončení profesionální sportovní kariéry.

Strávil jsem 6 let v severoamerické NHL a AHL, čtyři sezóny v nejvyšší české lize a dvanáct sezón v nejvyšší švýcarské soutěži.
Hlavně v Americe to byla obrovská a taky formující zkušenost. Když jsem tam odcházel, bylo mi teprve 19 let a musel jsem se vypořádat s kulturním šokem, jazykovou bariérou a hlavně samotou.

Josef Marha
V dresu švýcarského Davosu

Poprvé v životě jsem se musel spoléhat sám na sebe a to navíc v prostředí úplně jiném od toho, kde jsem vyrůstal. Každý, kdo odešel žít do jiné země, mi dá za pravdu, že první měsíce, a pro někoho možná i roky, jsou strašně těžké. Nejdůležitější je prostě zatnout zuby a vydržet. Dnes se mi to říká snadno, ale dobře si pamatuju, jak těžké to bylo. Vím, že pro každého, kdo tím prošel nebo prochází, je to jedna z největších životních lekcí.

V roce 2009, kdy jsem ještě hrál ve Švýcarsku, jsem měl obrovské problémy se zády. V té době jsem se seznámil s Karlem Müllerem, vynálezcem kolébkové obuvi MBT. Pamatujete na ty houpací boty, co se objevily na konci devadesátých let? Karl ale v roce 2006 svůj podíl ve firmě MBT prodal a založil značku kybun.

Kybun jsou boty se vzduchovými polštáři, které tlumí nárazy nohou na zem. Karl mi jedny dal na vyzkoušení s tím, že mi pomůžou na moje bolavá záda. I když jsem to moc nečekal, měl pravdu a za pár týdnů bolesti ustoupily. Karl je vizionář a skvělý motivátor, během let se z nás stali přátelé a značku kybun teď zastupuji tady v Čechách.

Tohle všechno mě přimělo více přemýšlet o fungování těla a když jsem v roce 2014 odešel do hokejového důchodu, začal jsem se soustředit hlavně na chůzi a bolest nohou.

Josef Marha
S Karlem Müllerem a jeho synem Karlem ml.