Chodidla jsou nezbytnou součástí našeho těla. Jsou zodpovědná za přenášení váhy, udržování rovnováhy a pohybu. Skládají se z kostí, kloubů, svalů, šlach a vazů. Chodidla jsou jedinou částí těla, která je v přímém kontaktu s povrchem při chůzi. Proto je veškerá váha přenášena na chodidla. Chodidla jsou pro pohyb nezbytná. Díky nim chodíme, běháme, skáčeme a provádíme další pohyb.
Co způsobuje bolest chodidel
V dnešní době, kdy převládá sedavé zaměstnání, pohyb je omezený a svaly nohou a celého těla zakrňují, se může vyskytnout celá řada zdravotních komplikací včetně bolesti chodidel. Bolest chodidel může mít různé příčiny, od běžných a snadno léčitelných až po závažnější, vyžadující lékařskou pomoc. Další příčnou bolesti chodidel může být naopak nadměrné přetěžování například při sportu, běžné chůzi nebo stání. To může nohy extrémně zatěžovat a vést k bolesti a zánětu měkkých tkání, jako jsou šlachy a svaly.
Jak předejít bolestem chodidel
Jedním z nejúčinnějších způsobů prevence bolesti nohou je nošení vhodné obuvi. Pohodlná obuv by měla být dostatečně široká a měla by mít měkkou podrážku, která bude tlumit nárazy při chůzi a tím chránit chodidla od přetížení.
Pohodlná obuv: klíč k bezbolestné chůzi
Švýcarský inženýr Karl Müller v 90. letech minulého století žil v Jižní Koreji, kde na rýžových polích objevil pozitivní účinky jílovité půdy na chůzi a tělo. Díky pravidelným záplavám je půda na rýžových polích měkká a velmi dobře se po ní chodí. Karl Müller chtěl tento pocit z rýžových polí začlenit do každodenního života. V roce 1997 uvedl Karl Müller na trh boty MBT, které díky „kolébkové“ podrážce způsobily revoluci v obuvnickém průmyslu. Bylo prokázáno, že „kolébková“ podešev má pozitivní vliv na tělo, zmírňuje bolesti nohou a posiluje střed těla. Více než 100 výrobců zkopírovalo tuto podrážku po celém světě.
Od MBT k obuvi kybun
Karl Müller pokračoval ve výzkumu, aby vyvinul obuv, která by lépe napodobovala příjemný pocit z rýžových polí. To ho vedlo k vynalezení tlumicího materiálu pro podrážky a další výrobky: pod značkou kybun se zrodil nový koncept. V roce 2006 Karl Müller prodal svůj podíl ve společnosti MBT a v roce 2007 založil společnost kybun AG, která začala s výrobou bot kybun na vzduchových polštářích.
Díky měkké, pružné a nestabilní podrážce kybun nohy a chodidla automaticky více pracují a posilují se. Tím se aktivují svaly, které při chůzi po tvrdém povrchu zakrněly. Silná chodidla a svaly v nohou mohou zabránit mnoha zraněním a bolestem chodidel.
Silné nohy jsou řešením nejčastějších problémů se zády, kyčlemi, koleny a chodidly. Mnoho problémů pohybového aparátu totiž vychází právě ze slabých chodidel a nohou.
Související článek: Zdravotní obuv
Cviky na posilování chodidel
Posilování chodidla balancováním na jedné noze.
Stání na jedné noze je skvělý cvik na posílení svalů v kotníku, svalů bérce, lýtkových svalů a svalů klenby. Tento cvik je výborný na zlepšení koordinace a stability těla a zároveň posiluje svaly zad a břišní svaly. Pro vetší náročnost a efektivitu tohoto cviku můžete použít balanční podložku.
Jak dlouho bychom měli stát a vydržet?
Záleží jenom na vás a na vašich silných chodidlech a nohách. Začátečníci by měli začít s krátkými intervaly třeba 10 sekund a postupem času můžete čas prodloužit na 30 sekund nebo více. Důležité je stát vzpřímeně a zapojit břišní a zádové svaly pro lepší stabilitu a rovnováhu. Jakmile budete schopni stát na jedné noze delší dobu a vaše koordinace a rovnováha se zlepší, můžete zkusit zavřít oči. Zavřením očí bude tento cvik výrazně složitější. Se zavřenýma očima se ztrácí vizuální zpětná vazba, což ztěžuje udržení rovnováhy.
Rolování z pat na špičky
Rolování z pat na špičky je komplexní cvik, který posiluje mnoho svalů. Tento cvik posiluje svaly chodidel, lýtek, stehen a hýždí. Je to výborný cvik na trénování koordinace, rovnováhy a flexibility. Je důležité začít pomalu a opatrně. Toto cvičení je náročné na stabilitu, proto je důležité se plně soustředit na techniku provedení.
Stoupněte si na podložku a váhu těla přeneste na paty. Poté pomalu rolujícím pohybem přenášejte váhu na špičky u nohou. Jak na patách tak na špičkách chvilku vydržte a poté se vraťte zpět. Toto cvičení opakujte po dobu 1-2 minut, ale záleží jenom na vás a jak se budete fyzicky cítit.
Přitahování ručníku prsty u nohou
Přitahování ručníku prsty u nohou je cvičení, které posiluje svaly chodidel zejména pak flexory prstů (svaly, kterými ohýbáme prsty) a plantární flexory (svaly, kterými ohýbáme chodidlo).
Přitahování ručníku prsty u nohou je relativně jednoduché cvičení, které lze provádět kdekoli. Položte ručník na zem a prsty nohou na ručník a začněte prsty přitahovat ručník k sobě. Přitahujte ručník kontrolovaně a pomalu. Použijte dostatečně dlouhý ručník.
Bolest chodidel zespodu
Bolest chodidel zespodu může být způsobena mnoha faktory, například patní ostruhou, vbočeným palcem nebo plochýma nohama. Bolest chodidel zespodu může mít mnoho příčin:
Přetížení. Při každém kroku je chodidlo vystaveno velkému zatížení. Pokud je tato zátěž příliš velká, mohou být přetíženy svaly, šlachy, klouby nebo kosti, což může vést ke vzniku patní ostruhy a bolesti chodidla zespodu. Patní ostruha vznikne přetížením šlach na chodidle, kde dochází k mikrotrhlinám. Tělo začne na tato mikrotraumata reagovat tím, že začne vytvářet novou kostní tkáň, aby zpevnilo zatížené místo. Tento výstupek je známý jako patní ostruha. Přetížení může být způsobeno nadměrnou fyzickou aktivitou, jako je sport, dlouhodobé stání nebo chůze.
Bolest chodidla zespodu může být způsobena také vbočeným palcem. Vbočený palec je deformita přednoží, při níž je palec vychýlen směrem k ostatním prstům. V důsledku toho se může v kloubu palce vytvořit boule, která může způsobit bolest při chůzi a chodidla zespodu.
Nevhodná obuv. Špatně zvolená obuv může způsobit otlaky, mozoly, stejně jako zánět šlach a kloubů. Obuv by měla být dostatečně měkká, široká a měla by být správně tvarovaná. Příliš úzká obuv deformuje prsty na nohou. Nošení podpatků (mohou způsobit vbočený palec) mění těžiště a je oslaben střed těla, který je velmi důležitou oporou. Důležitá je správná velikost obuvi. Malá obuv může způsobit otoky, puchýře a bolest chodidel zespodu.
Pálení chodidel
Pálení chodidel může mít mnoho příčin:
Nevhodná obuv: nošení nevhodné obuvi, která je příliš těsná, úzká, má tvrdou podrážku, může způsobit přetížení nohou, což může vést k pálení chodidel.
Diabetická neuropatie: diabetická neuropatie je neuropatie způsobená cukrovkou. Mezi příznaky patří pálení, brnění a necitlivost nohou.
Syndrom pálení nohou: syndrom pálení nohou je chronické onemocnění, které způsobuje pálivou bolest chodidel. Jeho příčina není zcela známá, ale může být způsobena poškozením nervů.
Medikamenty: některé léky proti rakovině a vysokému krevnímu tlaku mohou mít vedlejší účinek pálení nohou.
Co dělat když bolí chodidla?
Léčba bolesti nohou závisí na její příčině. Obecně však existují některé zásady, které mohou pomoci zmírnit bolest.
Pokud je bolest způsobena přetížením, je důležité dopřát nohám odpočinek. Při odpočinku můžete zkusit zvednout nohy nahoru, abyste zmírnili otok. Vyvarujte se delší chůze nebo delšího stání a noste pohodlnou obuv, abyste snížili zátěž nohou.
Masáž může pomoci uvolnit svaly, zlepšit krevní oběh a pomoci zmírnit bolest chodidel. Masírovat chodidlo můžete zkusit sami pomocí speciální masírovací kuličky na chodidlo. Jako alternativu můžete použitý tenisový balónek nebo golfový míček. Položte kuličku na zem, chodidlo dejte na kuličku a jemně rolujte po ploše chodidla. Zaměřte se na oblast, která je nejvíc bolestivá a napjatá. Masírujte po dobu 5-10 minut. Dbejte na to, abyste na chodidlo nevyvíjeli příliš velký tlak a nezpůsobili si ještě větší bolest. Masáž by měla být příjemná, ale ne bolestivá.
Protahování chodidel. Jako prevence proti bolestem chodidel může pomoci jejich protahování. Protahování pomáhá zlepšit jejich flexibilitu a sílu. Silná a flexibilní chodidla pomáhají udržovat stabilitu a rovnováhu, což je důležité zejména pro prevenci pádů u starších osob. Protahování posiluje svaly a vazy na nohou a může pomoci předcházet zraněním, jako jsou výrony a zlomeniny.
Závěrem
Na závěr tohoto článku o bolestech chodidel je dobré zdůraznit, jak je důležité o tuto část těla pečovat. Bolest chodidel a nohou může být signálem řady problémů a onemocnění a její příznaky by se neměly podceňovat. Pravidelná péče o nohy, vhodná obuv a prevence jsou klíčem k udržení dobrého zdraví nohou.
Pokud však bolest přetrvává nebo se zhoršuje, důležité je vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Odborná diagnostika a léčba může pomoci určit příčinu bolesti a navrhnout účinné možnosti léčby.
Nesmíme zapomínat, že naše nohy jsou každodenní oporou našeho těla, a proto si zaslouží naši péči. Pravidelná péče může minimalizovat riziko bolesti nohou a zajistit optimální zdraví.